Українська мова 6 клас

Date: 26 квітня 2021 о 16:07

Підручник: Заболотний О.

26.04.21  Тема: Присвійні, вказівні й означальні займенники. Приставний ну формах особових і вказівних займенників.

Завдання:1. Переглянути відеоуроки: https://www.youtube.com/watch?v=Agre12zyRsc

2. Матеріал в підручнику: с.205-210. Вправи 542, 547

28.04  Тема:  Перехід з однієї частини мови в іншу (займенника в іменник і частку, числівника й прикметника в займенник).

Завдання: 1.Опрацювати теоретичний матеріал.

Перехід займенників в інші частини мови

Займенники можуть втрачати значення узагальненої вказівки на ознаки або кількості й переходити в іменники. В основному спостерігається неповний перехід займенників, наприкладКожен намагався показати свою силу, вправність, сміливість (Бойч.); Про себе дбай, але й інших не забувай (Нар. тв.).

Будь-який займенник, співвідносний з приметником, може бути замінений словом, якщо його вжити без іменника. Проте деякі займенники і поза текстом мають конкретне предметне значення, наприклад: мій у значенні чоловік, коханий, наречений; моя – жінка, кохана, наречена; наш (наша, наше, наші) із значенням людей, близьких за соціальним становищем, за переконаннями, почуттями патріотизмуВчора вийшов мій (чоловік) на село, вже сонце сідало, коли скаче щось верхи. Він на дзвіницю зараз, ударив у дзвони (М.Коцюбинський).

Окремі займенникові форми перейшли в частки, як-от тобі (куди тобі нарядилася), собі (Жив собі вовчик), все (Та все швидше і швидше біжить), це (Де це ти ходиш?).

Явище прономіналізації (вживання іншх частин мови у ролі займенників)

У розряд займенників можуть переходити слова і з інших частин мови. Явище прономіналізації (від лат. pronominaзайменник) полягає в тому, що окремі слова можуть втрачати своє конкретне значення предметності, ознаки або кількості, набуваючи узагальненої вказівки на предмети чи ознаки, і тим самим лексично зближуватися з займенниками.

Найчастіше прономіналізуються числівники один (одна, одно, одні), другий (друга, другі), що виступають у значенні займенників той, інший, сам, якийсь. НаприкладОдні одно говорили, а другі друге – і з тих розмов спліталась сітка, в якій ні кінця ні початку (М.Коцюбинський); Якби один другому не допомагав, то світ би пропав (Нар. тв.).

2.Виконати завдання, відкривши посилання  https://learningapps.org/6796331

29.04  Тема: Уживання займенників для зв’язку речень у тексті.

Завдання: Вставити пропущені займенники.

У мене є товариш Сергійко. Я сиджу з ... за одною партою. Сергій дуже добре вчиться. Недавно про ... писали в стінгазеті. По дорозі в школу я завжди заходжу за ... Ми йдемо через парк. В ... багато квітів і зелені. За ... розташована школа.

30.04   Тема: Неозначені займенники, їх відмінювання. Написання разом і через дефіс неозначених займенників.

Завдання: 1.Переглянути відеоурок: https://www.youtube.com/watch?v=l9jYC23nMq0

2. Опрацювати матеріал підручника: с.201-203; вправа 529