Українська мова 6 клас
Українська мова
Підручник: Заболотний О.
26.04.21 Тема: Присвійні, вказівні й означальні займенники. Приставний ну формах особових і вказівних займенників.
Завдання:1. Переглянути відеоуроки: https://www.youtube.com/watch?v=Agre12zyRsc
https://www.youtube.com/watch?v=puwFC3mZV_o
2. Матеріал в підручнику: с.205-210. Вправи 542, 547
28.04 Тема: Перехід з однієї частини мови в іншу (займенника в іменник і частку, числівника й прикметника в займенник).
Завдання: 1.Опрацювати теоретичний матеріал.
Перехід займенників в інші частини мови
Займенники можуть втрачати значення узагальненої вказівки на ознаки або кількості й переходити в іменники. В основному спостерігається неповний перехід займенників, наприклад: Кожен намагався показати свою силу, вправність, сміливість (Бойч.); Про себе дбай, але й інших не забувай (Нар. тв.).
Будь-який займенник, співвідносний з приметником, може бути замінений словом, якщо його вжити без іменника. Проте деякі займенники і поза текстом мають конкретне предметне значення, наприклад: мій у значенні чоловік, коханий, наречений; моя – жінка, кохана, наречена; наш (наша, наше, наші) із значенням людей, близьких за соціальним становищем, за переконаннями, почуттями патріотизму: Вчора вийшов мій (чоловік) на село, вже сонце сідало, коли скаче щось верхи. Він на дзвіницю зараз, ударив у дзвони (М.Коцюбинський).
Окремі займенникові форми перейшли в частки, як-от тобі (куди тобі нарядилася), собі (Жив собі вовчик), все (Та все швидше і швидше біжить), це (Де це ти ходиш?).
Явище прономіналізації (вживання іншх частин мови у ролі займенників)
У розряд займенників можуть переходити слова і з інших частин мови. Явище прономіналізації (від лат. pronomina – займенник) полягає в тому, що окремі слова можуть втрачати своє конкретне значення предметності, ознаки або кількості, набуваючи узагальненої вказівки на предмети чи ознаки, і тим самим лексично зближуватися з займенниками.
Найчастіше прономіналізуються числівники один (одна, одно, одні), другий (друга, другі), що виступають у значенні займенників той, інший, сам, якийсь. Наприклад: Одні одно говорили, а другі друге – і з тих розмов спліталась сітка, в якій ні кінця ні початку (М.Коцюбинський); Якби один другому не допомагав, то світ би пропав (Нар. тв.).
2.Виконати завдання, відкривши посилання https://learningapps.org/6796331
29.04 Тема: Уживання займенників для зв’язку речень у тексті.
Завдання: Вставити пропущені займенники.
У мене є товариш Сергійко. Я сиджу з ... за одною партою. Сергій дуже добре вчиться. Недавно про ... писали в стінгазеті. По дорозі в школу я завжди заходжу за ... Ми йдемо через парк. В ... багато квітів і зелені. За ... розташована школа.
30.04 Тема: Неозначені займенники, їх відмінювання. Написання разом і через дефіс неозначених займенників.
Завдання: 1.Переглянути відеоурок: https://www.youtube.com/watch?v=l9jYC23nMq0
2. Опрацювати матеріал підручника: с.201-203; вправа 529